top of page
Dog Portrait

Kliešťami prenášané ochorenia

     So stúpajúcimi teplotami, ktoré sú pre kliešte ideálne, stúpa aj ich počet a s tým spojené riziko prenosu ochorení ako u ľudí, tak aj u zvierat. S týmito parazitmi sa stretávame už takmer celoročne a preto prevencia a včasné odstránenie prisatého kliešťa sú najlepšími spôsobmi, ako sa vyhnúť nebezpečným, život ohrozujúcim ochoreniam, ktoré prenášajú.

Kde sa kliešte vyskytujú?

     Kliešte môžeme nájsť takmer všade, nie len v lese, ale dokonca aj doma na dvore. Zdržiavajú sa zväčša vo vyššej tráve, kde sa môžu ukryť pred priamym slnkom a vysokými teplotami avšak na svojho hostiteľa môžu číhať aj v nižšej tráve v parkoch, v blízkosti obydlí a pod. Pomocou Hallersovho orgánu detegujú hostiteľa, na ktorého sa prichytia a ďalej putujú na vhodné miesto, kde sa prisajú. U zvierat sú to najčastejšie miesta s redšou srsťou, ako napr. slabiny, okolie očí, uší, ale výnimkou nie sú ani iné časti tela.

Aké ochorenia prenášajú?

     Hlavným cieľom kliešťov je vyciciavanie krvi svojho hostiteľa, ktorá im slúži ako zdroj potravy. Pri tom do tela hostiteľa vypúšťajú sliny, ktoré môžu obsahovať aj patogény vyvolávajúce závažné ochorenia. Okrem toho môžu spôsobovať lokálne podráždenie a alergické reakcie. Kliešte prenášajú množstvo ochorení, medzi najčastejšie patria babezióza, lymská borelióza, anaplazmóza, ehrilichióza, kliešťová encefalitída.

Babezióza

     Babezióza je ochorenie vyvolávané krvným parazitom, ktorý napáda erytrocyty (červené krvinky), v ktorých sa rozmnožuje a tým spôsobuje ich rozpad – hemolýzu. Medzi príznaky ochorenia patrí apatia, horúčka,  anorexia, anémia/ikterus, krvavý až tmavohnedý moč. Ochorenie je diagnostikované na základe anamnézy, klinického obrazu a mikroskopického vyšetrenia krvného náteru, kde v erytrocytoch pozorujeme prítomnosť parazitov. Skorá diagnostika a následná cielená liečba môže zvieratko zachrániť.

Lymská borelióza

     Pôvodcom je baktéria Borrelia burgdorferi. Rizikom tohto ochorenia je, že príznaky môžu nastúpiť aj niekoľko mesiacov po tom, čo Vaše zvieratko malo kliešťa. Najčastejšími príznakmi tohto ochorenia sú apatia, horúčka, krívanie, opuch kĺbov, zväčšenie lymfatických uzlín. Diagnostika je založená na anamnéze, klinickom vyšetrení, vykonaní rýchlo-testu z krvi. Aj pri tomto ochorení je dôležitá včasná terapia, ktorá môže trvať aj 4 týždne.

Anaplazmóza

     Anaplazmóza je ďalšie ochorenie prenášané kliešťami, ktorého pôvodcom je baktéria Anaplasma phygocytophilum, ktorá napáda leukocyty (biele krvinky) alebo Anaplasma platys, ktorá napáda trombocyty (krvné doštičky). Zvieratko je apatické, má horúčku, pozorujeme nechutenstvo, opuch a bolestivosť kĺbov, svalov, zväčšené lymfatické uzliny, zvracanie, zvýšené krvácanie. Skorá diagnostika pomocou anamnézy, klinického obrazu, vykonaním rýchlo-testu z krvi a ďalšia laboratórna diagnostika a následná terapia môžu zabrániť úhynu zvieratka.

Ehrlichióza

     Baktéria Ehrlichia canis prenášaná infikovaným kliešťom napáda biele krvinky a krvné doštičky zvieratka. Ochorenie sa prejavuje nešpecifickými príznakmi, ako sú horúčka, apatia, anorexia, zvracanie, hnačka, zväčšenie lymfatických uzlín a tiež krívanie. Anamnéza, klinické vyšetrenie a vykonanie rýchlo-testu z krvi pomôže diagnostikovať toto ochorenie a zahájiť včasnú terapiu.

Kliešťová encefalitída

     Vírusovým ochorením prenášaným kliešťami je kliešťová encefalitída, ktorého pôvodcom je Flavivirus. Vírus napáda centrálny nervový systém, kedy pozorujeme neurologické problémy – parézu, paralýzu, tremor, kŕče, ale tiež horúčku, zvracanie, nechutenstvo. Ochorenie je diagnostikované pomocou dôkladnej anamnézy, klinického vyšetrenia a vyšetrenia krvi. Keďže pôvodcom ochorenia je vírus, terapia je založená na zmiernení príznakov ochorenia a ďalšej podpornej terapii.

Aká je diagnostika ochorení?

     Na základe anamnézy, kde majiteľ potvrdí, že zvieratko kliešťa malo a na základe ďalších informácií – či je zvieratko chránené voči vonkajším parazitom, kde sa zvykne pohybovať, cestovateľská anamnéza, ktoré je doplnené klinickým vyšetrením, vyšetrením krvi, môžeme vylúčiť alebo potvrdiť kliešťom prenášané ochorenia. Ďalšími možnosťami je vyšetrenie krvného náteru pod mikroskopom, odber krvi a vykonanie rýchlo-testu, ktorého výsledok je známy za 15 minút. Testom sa preukáže výskyt protilátok proti daným ochoreniam. Pre diagnostikovanie pôvodcov je možné krv odoslať do špecializovaného laboratória.

Aká je terapia?

     Terapia je založená na dlhodobom podávaní antibiotík a podpornej terapii podľa zdravotného stavu každého pacienta, čo zahŕňa infúznu terapiu, v ťažkých prípadoch transfúziu krvi. Počas terapie jej nevyhnutné pravidelné monitorovanie pacienta.

Aká je prevencia?

     Ako u každého ochorenia, najdôležitejšia je prevencia. Podávanie prípravkov, ktoré zabránia prenosu ochorení z kliešťa na zvieratko je kľúčové v boji proti týmto ochoreniam. Na výber je veľmi veľa produktov, či už obojkov, sprejov, šampónov, ktoré majú len repelentný účinok, čo v dnešnej dobre už nie je dostatočné. Preto je potrebné aplikovať aj prípravky, ktoré kliešte usmrtia a to vo forme pipety alebo tablety. Keďže rezistencia kliešťov stúpa, najúčinnejšou formou ochrany sú v dnešnej dobe ochutené tablety s obsahom účinnej látky, ktorá kliešte usmrtí po prisatí na zvieratko dostatočne skoro na to, aby nebol možný prenos ochorení. Účinok tabliet trvá 5 týždňov až 3 mesiace, v závislosti od výberu daného produktu. Vakcinácia proti kliešťom nie je možná ako u ľudí, tak aj u zvierat. Dostupná je však vakcína proti lymskej borelióze, ktorá bráni rozvoju klinických príznakov ochorenia.

Pozitívny test

351355067_193002446638590_3882927828119149429_n_edited.jpg
bottom of page