top of page
Green Eyed Cat

Kastrácia

     Pod pojmom kastrácia rozumieme chirurgické odstránenie pohlavných orgánov. U psíka sa odstraňujú semenníky, u fenky vaječníky spolu s maternicou.

Kedy kastrovať?

     Pri psíkovi sa kastrácia odporúča najskôr vo veku 12 mesiacov (záleží od plemena), u fenky tesne pred prvým háraním (vo veku 6-7 mesiacov), ale je možné ju vykonať aj kedykoľvek neskôr. Kastrácia v čase hárania nie je vhodná, je lepšie počkať do ukončenia hárania.

     Kastrácia feny pred prvým háraním znamená úplnú elimináciu rizika vzniku nádorového ochorenia mliečnej žľazy vo vyššom veku, avšak aj zákrok medzi prvým a druhým háraním toto riziko výrazne znižuje. V prípade fenky po pôrode je dôležité, aby odchovala šteniatka, chirurgický zákrok by bol pre ňu veľkou záťažou, a tak s kastráciou radšej počkajme až do odstavu maličkých.

Ako to celé prebieha?

     Veterinár pred zákrokom vyšetrí zdravotný stav pacienta, prípadne určí ďalšie vyšetrenia (napr. rozbor krvi – takéto špeciálne vyšetrenia sa vykonávajú v predstihu, nie v deň zákroku). Kastrácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Veterinár aplikuje pacientovi injekciu a zvieratko „zaspí“ (ide o pomerne rýchly proces, nemusíme sa toho zľaknúť). Následne sa psovi vyholí oblasť semenníkov, fenke oblasť brucha, vydezinfikuje sa a pacient sa zafixuje na operačnom stole v polohe na chrbte. V prípade psa sa nareže miešok, podviažu sa príslušné cievy, aby nedošlo k vnútornému krvácaniu, semenníky sa vyberú a miešok sa naspäť zašije. U fenky sa robí krátky rez v oblasti brucha, pomocou chirurgického nástroja sa vytiahne maternica spolu s vajcovodmi a vaječníkmi a po podviazaní ciev sa tieto orgány odstránia. Brušná stena aj koža sa zašijú. Stehy buď vyberie po čase veterinár alebo sa vstrebú samé (závisí to od typu použitého materiálu).

Výhody kastrácie psa

  1. Pes už nemá potrebu utekať z domu za každou hárajúcou sa fenkou

  2. Zníži sa agresivita

  3. Vymizne riziko vzniku viacerých zdravotných problémov (benígna hyperplázia - zväčšenie prostaty, nádory alebo zápal semenníkov)

Výhody kastrácie feny

  1. Nemusíme našu fenku strážiť 3 týždne pred návalom nápadníkov čakajúcich pred bránou nášho domu

  2. Nemusíme riešiť prípadný problém neželaného nakrytia fenky

  3. Predídeme viacerým zdravotným problémom (hnisavý zápal maternice – čo je pre fenu život ohrozujúci stav, cysty na vaječníkoch, nádory na vaječníkoch, maternici, alebo na mliečnej žľaze)

  4. Nemusíme riešiť falošnú graviditu po háraní, kedy si fenka adoptuje svoje hračky, zmení správanie, produkuje mlieko a mliečna žľaza sa jej následne môže zapáliť 

    Okrem toho opäť môžeme rozprávať o zodpovednom prístupe k chovu. Pokiaľ fena nie je s PP (nie je chovná, čiže nemá potvrdenie „papiere“ o pôvode), prečo ju zbytočne vystavovať riziku vzniku závažných zdravotných problémov, ktorým sa dá predísť? Prečo privádzať na svet ďalšie a ďalšie šteňatá, keď útulky praskajú vo švíkoch a ponuka prevyšuje dopyt?

     Názor, že každá fena by mala mať aspoň raz za život šteniatka, aby si vyskúšala materstvo, alebo aby bola zdravá, je mýtus!!!!!!

     

Ako je to s mačkami

     U mačiek je to podobné ako u psov. Kastráciou kocúrov eliminujeme riziko rán po súbojoch o územie a samice a tiež ďalšiemu množeniu. Ruja u mačiek prebieha takmer celoročne a s tým narastá pravdepodobnosť nekontrolovaného rozmnožovania a pribúdania mačiat, ktoré nemajú domov.

     Samotný zákrok a následnú rekonvalescenciu znášajú veľmi dobre. U kocúrov je odstránenie semenníkov jednoduchý zákrok, po ktorom sú schopní bežných aktivít už na druhý deň. Mačičky by mali mať zabezpečený kľudový režim aspoň pár dní, vzhľadom na to, že u nich zákrok prebieha rovnako, ako u feny. Zvieratká netrpia, práve naopak. Môžu viesť bezstarostný a veselý život.  

Zdravá maternica

Zápal maternice (pyometra)

20220324_105708 (1).jpg
277472739_3255083578056292_1648038921715644954_n.jpg
bottom of page