top of page
Brushing Dog's Teeth

Odstránenie zubného kameňa

     Mnoho majiteľov psov a mačiek zabúda na dôležitosť ústnej hygieny svojich štvornohých miláčikov, následkom čoho je vznik periodontálnych ochorení už v skorom veku zvieraťa. Ich následkom sú veľmi bolestivé stavy, ktoré nepriaznivo vplývajú na celkový zdravotný stav zvieraťa. Medzi ne patrí zápal ďasien, strata zubov, tvorba abscesov a následné systémové infekcie spôsobené rozsevom baktérií do organizmu, čo v konečnom dôsledku zvyšuje riziko trvalého poškodenia srdca, obličiek a iných orgánov.

Ako vyniká zubný kameň?

     Na zuboch Vášho zvieratka sa pár hodín po jedle usádza gumovitá látka, nazývaná povlak. Ten po cca 24 hodinách začína mineralizovať. Tento jav je spôsobený ukladaním minerálov bežne obsiahnutých v slinách. Ak sa tento povlak hromadí a tvrdne, vytvorí sa zubný kameň, ktorý sa môže objaviť nielen na viditeľnej časti zuba, ale aj pod ďasnami. Zubný kameň vytvára na zuboch hnedé, niekedy až tmavošedé nánosy, ktoré nie je možné doma dostupnými prostriedkami odstrániť. V prípade, že nie je tvorba zubného kameňa pod kontrolou, je pre baktérie vytvorené vhodné prostredie pre ich rast.

Aké problémy môžu nastať?

     Pôsobením baktérií dochádza ku zápalom ďasien (gingivitída), čo býva veľmi bolestivé a zvieratá môžu v konečnom dôsledku odmietať potravu. Ďasná sú opuchnuté, červené a ľahko krvácajú. Majiteľ zvieratka si môže všimnúť ako prvé, výrazný zápach z úst (halitóza). Neliečená gingivitída môže prerásť až na hlbšie štruktúry zubov a spôsobiť periodontálne ochorenia, ktorých následkom býva strata zubov. Ako bolo spomenuté vyššie, baktérie, ktoré sa dostanú do krvného riečiska, sú krvou transportované do celého organizmu a predstavujú vážne riziko vzniku život ohrozujúcich ochorení, ako napríklad zápal srdcového svalu, zlyhanie obličiek, pečene a pod.

Ako zubný kameň odstrániť?

     Keďže je zubný kameň tvorený minerálmi, nie je jeho odstránenie možné v domácich podmienkach. Čistenie takéhoto chrupu sa vykonáva ultrazvukovým čistením. Zvieratko je pred ošetrením uvedené do sedácie, preto odporúčame, hlavne u starších zvierat, vykonať pred zákrokom základný rozbor krvi, aby sme získali komplexný prehľad o zdravotnom stave zvieratka. Samotné ošetrenie je pre Vášho štvornohého miláčika bezbolestné. Keďže je zvieratko sedované, je možné podrobnejšie vyšetrenie ústnej dutiny a následne lepšie posúdenie následnej terapie a prevencie. Po ošetrení pacient odchádza domov a veterinárny lekár majiteľovi odovzdá potrebné informácie o nasledujúcej terapii.

Aká je prevencia?

     Ako vždy, najdôležitejšia je prevencia. Je potrebné si uvedomiť, čo svojmu štvornohému miláčikovi dávame do misky. Základom je kvalitná strava vo forme granúl, ktoré nielen dodajú zvieratku potrebné živiny, ale tiež mechanicky očistia jeho zuby. Krmivo vo forme konzerv a kapsičiek nie je vhodné. Tie majú za následok rýchlu tvorbu a usádzanie povlaku. Ďalej môžeme zvieratku ponúknuť rôzne hračky, ktorými si dokáže svoj chrup obrúsiť, ako napr. parohy.

     Odstránenie povlaku zo zubov je možné aj denným čistením zubov. V tomto prípade sú dostupné rôzne kefky a pasty, ktorými je možné zubný povlak odstrániť. Určite však nie sú vhodné zubné pasty pre ľudí, ktoré môžu po prehltnutí vyvolať nevoľnosť.

      Ďalšou možnosťou je priebežné odstraňovanie zubného kameňa ultrazvukom u Vášho veterinárneho lekára. Toto čistenie je vhodné vykonať pri prvých príznakoch tvorby zubného kameňa. Niektoré plemená, ako napr. Yorkshire terrier, Srnčí ratlík, Čivava a iné, majú veľkú predispozíciu k tvorbe zubného kameňa. Preto je u nich preventívne čistenie ultrazvukom nutné vykonávať častejšie, niekedy aj 2-krát do roka. Samozrejme, každé zvieratko je individuálne, preto je dôležité sledovať zdravotný stav ústnej dutiny Vášho zvieratka a v dostatočnom predstihu predchádzať komplikáciám.

Pred ošetrením

20220727_115804 (1).jpg

Po ošetrení

20220727_124123 (1).jpg
bottom of page